Rozmowy z Algorytmem

Koncepcja projektu

„Rozmowy z Algorytmem. Między ciałem a przestrzenią” jest pierwszą z cyklu małych form wystawienniczych, pojawiających się między głównymi wystawami Galerii Melete i podejmujących zagadnienie roli Sztucznej Inteligencji w sztuce i codziennym życiu. Prezentujemy tutaj obiekty wizualne stworzone przez generatory obrazów AI, interpretujące i ilustrujące tytuł naszej poprzedniej wystawy, „Między ciałem a przestrzenią. Niematerialne krajobrazy, kruchość i zmienność percepcji”. 

 

AI z impetem wkroczyło w nasze życie. Rozmawiamy z chatbotami pragnąc rozwiązać problem w sklepie internetowym czy komunikując się z bankiem; w mediach społecznościowych jesteśmy bombardowani zdjęciami produktów, miejsc lub ludzi stworzonymi przez generatory obrazów; szukamy porad od Sztucznej Inteligencji i wchodzimy w relacje emocjonalne z AI. Science Fiction dzieje się na naszych oczach.

 

Stworzony przez Google Chatbot Gemini zapytany o proces tworzenia obrazów przez AI, wyjaśnił: “Obrazy generowane przez AI powstają dzięki analizie ogromnych zbiorów danych wizualnych, na podstawie których algorytmy AI uczą się rozpoznawać wzorce i cechy obrazów. Następnie, na podstawie poleceń użytkownika, AI generuje nowe obrazy, wykorzystując różne techniki, takie jak sieci neuronowe, modele dyfuzyjne czy autokodery wariacyjne.” 

 

Obrazy stworzone przez Sztuczną Inteligencję są niedoskonałe, i to widzimy na naszej małej ekspozycji. AI przedstawił nam „ciało” „przestrzeń”, „krajobrazy”, do obrazu dołączył zniekształcony tekst tytułu wystawy. Wygenerowane postaci są młode, szczupłe, głównie europejskiego pochodzenia. Wyjątkowo pojawiają się również androidy albo fantastyczne formy antropomorficzne. 

 

Tytuły dzieł i wystaw pełnią kluczową rolę w odbiorze sztuki, gdyż nadają kontekst i kierują interpretacją, ułatwiając widzom zrozumienie tematu, budowanie narracji oraz nawigację po ekspozycji, tym samym ujawniając intencje artystów i kuratorów. AI nie widział wystawy, miał do dyspozycji jedynie tytuł. Oto wizualna interpretacja zaproponowana przez powszechnie dostępne generatory obrazów.

wykorzystane strony/generatory

od prawej do lewej

1.Artguru

2. Getimg.ai

3. Img2Go

4. AI Ease

5. Flux AI

6. ImgGen

7. ToolBaz

8. Imagine AI Art

9. AI Ease

10. AI Ease

11. Flux AI

12. NightCafe

13. Freepik

14. Canva

15 . Canva

16. Fotor

17. PIXLR

18. Bing

19. Picsart

20. PIXLR

21. PIXLR

22. Magic Studio

23. PIXLR

24. Deep Dream Generator (DaVinchi2)

Skip to content