Tekst kuratorski do wystawy „Kontrolowana wielozmysłowa eksplozja nastrojów, kolorów i tekstur w abstrakcji”

Wystawa pragnie pokazać, iż sztuka abstrakcyjna przekracza granice czysto wizualnej percepcji, obejmując wielozmysłowe podejście, które angażuje widza na głębszym, bardziej wnikliwym poziomie. Prace dwóch uznanych artystek Marty Zawadzkiej z Polski i Anity Le Sech z Jersey wchodzą ze sobą w dialog jednocześnie pozostając kompletnie niezależne. Obydwie tworzą dzieła bardzo osobiste, które widza intrygują i wywołują u niego emocje; obrazy, których kolor struktura i ruch zderzają się ze sobą, tworząc zmysłowe doświadczenie wykraczające poza to, co widzialne.

Wystawa również wchodzi w polemikę z niektórymi wyobrażeniami na temat abstrakcji a także skłania widza do zobaczenia porządku w chaosie, wyczucia różnorodnych struktur oraz zrozumienia nastrojowego ładunku prezentowanych dzieł bez poczucia przytłoczenia czy przeciążenia. Z tego względu prace podzielone są tematycznie, mamy salę nastrojów/emocji, drugą kolorów i kolejną tekstur ze wstępem kuratorskim oraz fragmentami wypowiedzi artystek, co dodaje jeszcze bardziej osobistego charakteru. Pomimo, iż nastrój/emocje, kolory i tekstury właściwie we wszystkich dziełach odgrywają znaczącą rolę, tworząc ten podział, niejako stwarzamy ład i strukturę w żywiołowej sztuce abstrakcji. 

Sala nastrojów / emocji dostarcza nam różnorodnych odczuć zachęcając widzów do łączenia się ze sztuką na poziomie osobistym i intuicyjnym. Kolor tła stanowi tylko neutralny dodatek, natomiast sala staje się sama w sobie nieco abstrakcyjna wprowadzając widza w ten świat. W nastrojach odnajdujemy szereg emocji, od tych bardzo pozytywnych, poprzez stany pośrednie aż do tych bardziej złożonych. Pewne dzieła z tej sali wędrują do sali z kolorami, co podkreśla nieodłączność tych połączeń.  W sali nastrojów dowiadujemy się od artystek o procesie tworzenia, technikach, inspiracjach (takich jak podróże, światło czy medytacja) oraz pragnieniu stworzenia dla widza uczty dla zmysłów, energii i zobaczenia piękna.

W sali kolorów widz zostaje całkowicie zanurzony w różnorodnych barwach, które emanują intensywnie na bordowym tle ścian. Tutaj również odkrywamy wiele emocji, ale przede wszystkim barwy są tutaj na pierwszym planie. Czy to pomarańcz promieniujący energią i radością, czy to niebieski wywołujący spokój lub melancholię, czy to róż pobudzający i optymistyczny czy to czarny mogący symbolizować tajemnicę lub głębię. Odkrywamy nagle, że nie tylko bardzo żywe kolory na nas oddziałują, ale również te nieco stonowane ze zredukowaną paletą mocnych barw.  Poza indywidualnymi znaczeniami, kolory współgrają ze sobą, tworząc harmonię, kontrast lub napięcie. Kolory dopełniające (takie jak niebieski i pomarańczowy) tworzą żywą energię, podczas gdy kolory analogiczne (takie jak czerwony i pomarańczowy) oferują bardziej kojący efekt. Artystki starannie równoważą te elementy, aby poprowadzić w emocjonalną podróż widza, czyniąc kolor podstawowym aspektem artystycznej ekspresji. Cztery z tych prac znajdują się w ostatniej i trzeciej sali, sali tekstur.

Angażując zarówno wzrok, jak i dotyk (w naszym wypadku nieco wirtualny, ale również łatwo wyobrażalny dzięki podwyższonym elementom na podłodze w sali, gdzie widz może prawie poczuć teksturę pod stopami), sztuka abstrakcyjna staje się wciągającym doświadczeniem, angażując widzów w swoją fizyczną obecność tak samo, jak jej konceptualne znaczenie. Znajdujemy tutaj bogactwo materiałów takich jak akryl, lakier, tusz, olej, spray, klej, cement, ziemię, wosk czy kamienie oraz różnorodność technik, czyniąc teksturę i kompozycję istotnym elementem w przekazywaniu emocji, ruchu i energii. Grube warstwy farby dodają głębi i dynamiki, podczas gdy szorstkie, gładkie lub mieszane tekstury wpływają na to, jak obraz jest odczuwany emocjonalnie i fizycznie. Artystki próbują intrygować, zachwycać, wprowadzać piękno, światło oraz pozytywną energię. Ich fascynująca twórczość zaprasza widzów do odczuwania, interpretowania i zanurzenia się w czystej energii artystycznych poszukiwań, nastrojów i odkryć.

Każde z dzieł opowiada jakąś historię, zachęcając widzów, nie tylko aby dać się porwać zmysłom magii abstrakcji, ale także do interpretowania i łączenia się z nią poprzez indywidualne myślenie, czucie i wiedzę. Atmosferyczna muzyka dodatkowo wspomaga te odczucia, dodaje wielozmysłowości i dopełnia tę fantastyczną podróż przez sztukę abstrakcji.  Wystawa jest dialogiem dwóch artystek z różnych krajów i kultur, które w swoich dziełach przedstawiają swoje emocje, inspiracje a także doświadczenia. Obydwie artystki zapraszają widzów do zanurzenia się w świat, w którym chaos spotyka się z harmonią, a uczucia nabierają kształtu dzięki żywym barwom i kompozycjom. Mimo, iż ich natchnienie pochodzi z podobnych źródeł, jak np. podróże, ich prace zupełnie się różnią. Widzimy to w pociągnięciu pędzla, w użyciu kolorów, technik, tekstur, materiałów a także ładunku emocjonalnego. Niemniej jednak poruszają one porównywalne odczucia, wykorzystując przy tym abstrakcję, a w niektórych z dzieł możemy nawet dostrzec pewne podobieństwa pod względem tematu czy formy. 

Jak to przy abstrakcji jest różnorodność i są podobieństwa, jest chaos, ale też harmonia, są żywe i stonowane barwy, są nastroje delikatne, ale też buzujące i wreszcie są tekstury bardziej widoczne i namacalne, ale także te delikatniejsze.  Nastroje, kolory i tekstury przeplatają się na tej wystawie nawzajem tworząc intrygującą i fascynującą całość.

Życzę Państwu wspaniałej wielozmysłowej uczty!

Skip to content